Jak zarządzać swoim czasem – Pozbądź się prokrastynacji!

Jak zarządzać czasem

Jest pewna umiejętność, którą każdy z nas powinien potrafić. Taka, która przydaje się niemal każdego dnia i ma bardzo duży wpływ na to, jak wygląda nasze życie. Nie wiedzieć jednak dlaczego, nie jest uczona ani w szkole, ani na studiach. Czy domyślacie się o jaką umiejętność chodzi?

Mowa jest o zarządzaniu czasem. Chociaż bardziej trafioną nazwą jest zarządzanie SOBĄ w czasie – bo na jego upływ nie mamy zbyt dużego wpływu, zaś na to, jak my sami odnajdujemy się w czasie mamy wpływ olbrzymi. I dobrze jest z niego korzystać.

Zarządzenie czasem: talent trudny do zdobycia?

Nieliczne osoby już od dziecka, w bardzo intuicyjny sposób, potrafią zorganizować sobie dzień w odpowiedni sposób. Robią to tak, aby wykorzystać upływające godziny w pełni i znaleźć czas zarówno na naukę lub pracę, jak i na własny rozwój czy rozrywkę. Niestety, większość z nas błądzi po omacku, powtarzając sobie: „od jutra będę zorganizowana”. I niestety jutro rzadko bywa lepiej niż dzisiaj.

Jeżeli jesteś jedną z osób, która chce wziąć czas we własne ręce, to zapraszamy Cię do zapoznania się z naszymi poradami, które z pewnością ułatwią podjęcie pierwszych kroków w nauce tej bezcennej umiejętności.

1. Czas na porządki!

Zastanawiasz się, co porządki mają wspólnego z czasem? Okazuje się, że bardzo wiele, ponieważ nie jest możliwe zarządzanie obowiązkami, jeśli nie wie się, co jest do zrobienia. Dlatego pierwszym krokiem jest zaprowadzenie porządku w obowiązkach, zadaniach i planach. Weź kartkę i wypisz na niej wszystko, naprawdę wszystko, co masz do zrobienia, od drobnych zadań takich jak posprzątanie w domu po duże zadania i projekty. Nie zapomnij o rzeczach, których wykonanie ciągle odkładasz na później.

2. Planuj.

Kiedy już wszystkie zadania znalazły się na liście, warto wyposażyć się w kalendarz. Może być to specjalny notes albo zwyczajny zeszyt (poszukaj w internecie informacji o Bullet Journal, to ciekawa opcja dla każdego, u kogo zwykłe kalendarze się nie sprawdzają).

Teraz wszystkie zadania z listy umieść w kalendarzu. Pamiętaj o tym, żeby podchodzić do nich realnie, nie musisz zrobić wszystkiego w dwa dni. Jeśli nie rozłożysz zadań w czasie, w którym rzeczywiście jesteś w stanie je wykonać, zaczną powstawać zaległości i wrócisz do punktu wyjścia.

Wpisywanie zacznij od rzeczy największych i najważniejszych, mniej czasochłonne zajęcia wpisz jako następne. Z kolei zadania, które zajmują do pięciu minut, czyli odpisanie na maile, sprawdzenie czegoś itp., wykonaj od razu po skończeniu planowania, wpisanie ich do kalendarza zajmie więcej czasu niż ich wykonanie.

bullet

3. Działaj.

Może się to wydać banalne, ale dużo osób zapomina o tym, że zarządzanie sobą w czasie sprawdza się tylko wtedy, gdy… realizuje się zadania wpisane w kalendarz. Pokonanie swoich złych nawyków prędzej czy później znów nam o sobie przypomni. Prokrastynacji mówimy nie!

Aby Ci to ułatwić, przygotowaliśmy kilka wskazówek:

  • wyznaczaj zadaniom ramy czasowe i się ich trzymaj,
  • czas na pomidora! – spróbuj pracy wg metody Pomedoro – 45 minut pracy, 15 minut odpoczynku,
  • pozbądź się dystraktorów – wyłącz dźwięki w telefonie i połóż go tak, aby nie był pod ręką, to ułatwi skupienie, pomocne jest też założenie blokada rodzicielskiej na strony internetowe, które odciągają Cię od pracy,
  • naucz się mówić NIE – zanim zgodzisz się na danie komuś przysługi, upewnij się, że Twoje sprawy idą w odpowiednim tempie,
  • podczas planowania zadań, zaplanuj też przerwy i czas na dojazdy.

Regularnie sprawdzaj postępy

Wybierz sobie jeden dzień w tygodniu, np. niedzielę, w którym sprawdzasz postępy oraz to, czy udało Ci się zrealizować plan na poprzedni tydzień. Niewykonane zadania przenieś na następny, przy planowaniu zastanów się, dlaczego nie zostały one wykonane i uwzględnij te czynniki. Znów wypisz wszystkie nowe zadania, umieść je w kalendarzu i działaj! 

Pamiętaj o tym, że wykonane zadania, już dłużej nie straszą i im szybciej je wykonasz, tym więcej czasu zastanie dla Ciebie, ćwicz, trenuj i zrażaj się, jeśli nie zawsze uda ci się wykonać cały plan, dawaj siebie wszystko, aby zrealizować go ja najwięcej!

Fantastical-Hero-1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *