Joga dla początkujących: Jak zacząć ćwiczyć w domu

joga-dla-poczatkujacych

Joga staje się coraz bardziej popularną formą aktywności fizycznej. Z biegiem czasu przestajemy traktować sport jedynie, jako sposób na zrzucenie kilogramów i utrzymanie formy, a zaczynamy patrzeć na ruch z perspektywy korzyści dla naszej psychiki.

Joga jest pod tym względem niemal niezastąpiona. Cudownie redukuje stres, pozwalając nam skupić się z pełną świadomością na tym, co tu i teraz. Dzięki temu zmniejsza się nasz niepokój i przygnębienie, a mięśnie zaczynają się rozluźniać. Dla wielu kobiet joga stała się punktem zwrotnym w terapii leczenia depresji i zmieniła ich życie na lepsze.

Jak zacząć ćwiczyć jogę w domu

W dzisiejszym artykule podpowiadamy, jak zacząć ćwiczyć jogę w domu. Wciąż trwa spór o to, czy taka forma treningu jest dla nas bezpieczna. Dużo osób przekonuje, że bez odpowiedniego wsparcia doświadczonego instruktora nie powinno się tego robić. Praktykujące od wielu lat jogę kobiety twierdzą natomiast, że to joga w zaciszu domowym pozwoliła im w pełni oczyścić umysły, skupić się na swoim oddechu i wyciągnąć z jogi to, co najlepsze. Dla znalezienia kompromisu w tej kwestii zalecamy, by na pierwsze zajęcia udać się – mimo wszystko – na profesjonalne zajęcia z joginem i dopiero później zadecydować, czy woli trenować ją pod okiem instruktora, czy same nagrania i materiały z internetu będą dla nas wystarczające.

1. Gdzie uprawiać jogę

Przede wszystkim znajdź miejsce dla siebie. Joga to sposób nie tylko na rozciągnięcie ciała, ale i na jego odprężenie, dlatego postaraj się znaleźć miejsce, w którym będziesz mogła się zrelaksować, skupić na swoim oddechu i gdzie nic nie będzie Cię rozpraszało. Nie martw się wielkością swojego pokoju, jeśli jest niewielki. Wystarczy, że będziesz czuła się w nich dobrze i zmieścisz w nim matę. 😉

joga-w-domu

2. Strój na jogę nie musi być kosztowny

Zapomnij o drogich skarpetkach antypoślizgowych, które starają się zaoferować Ci wszystkie sklepy sportowe wokół. Jogę ćwiczy się na boso. Nie musimy mieć do tego żadnych specjalnych skarpetek, legginsów, koszulek czy czegokolwiek innego. Jedyne, co będzie nam potrzebne, to mata. To tyle. Nie musi być ona też od razu matą z najwyższej półki. Część znanych dziś na całym świecie joginek zaczynała… na dywanie! Liczą się chęci, dlatego nie pozwólmy, by kwestie finansowe kolejny raz przekładały realizację naszych celów.

3. Joga dla początkujących na Youtube

Zainteresuj się tym, co internet dla Ciebie przygotował. Youtube wypełniony jest materiałami do nauki poszczególnych sekwencji (klikamy i sprawdzamy). Wiele profesjonalnych joginek realizuje nagrania z myślą o takich osobach, jak Ty – które pragną rozpocząć swoją przygodę z jogą, jednak nie wiedzą, jak to zrobić. Na start proponujemy, by zapomnieć o próbach zrobienia szpagatu czy stania na rękach. Obiecujemy, że na wszystko przyjdzie czas. W miarę wykonywania kolejnych ćwiczeń z pewnością zauważycie, że joga uczy nawet cierpliwości. 😉

4. Zwolnij tempo i stań się bardziej uważna

Takie jest główne założenie jogi. Kiedy ciało otrzymuje porządną dawką rozciągnięcia i rozluźnienia, nasz umysł oddaje się medytacji. Na początek chodzi o to, by zwolnić tempo i na te 30 minut maksymalnie skupić się na ruchach swojego ciała. Dzięki temu stajemy się bardziej świadome, ale i unikamy kontuzji. Wraz z uważnością, którą tłumaczyć możemy byciem tu i teraz, przychodzi zachowanie ostrożności i dbałość o postawę. Niewłaściwe pozycje mogą prowadzić do poważnych konsekwencji. Dlatego też zaleca się  udanie do szkoły jogi, nim rozpoczniemy samodzielną zabawę.

5. Szkoła jogi ma swoje plusy

Na profesjonalną lekcję warto iść z jeszcze jednego powodu – aby zobaczyć, jak joga tak naprawdę wygląda. Inaczej jest, gdy oglądamy filmiki na Youtube’a, a inaczej, gdy stoi przed nami doświadczona osoba. Joga w grupie pozwala też na większy poziom motywacji. Często to tam możemy odczuć i zobaczyć, jaką moc wywiera ćwiczenie jej na innych ludziach. Jednym z najwspanialszych doświadczeń trenujących kobiet był wyjazd na warsztaty jogi, które udowodniły im, jak bardzo potrafi ona zbliżyć ludzi i jak niesamowicie oddziaływać na ciało oraz umysł, gdy możemy zupełnie się jej oddać.

szkola-jogi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *