Naturalne mydła – dlaczego warto je stosować?

naturalne-mydla

Naturalne kosmetyki stają się coraz bardziej popularne. Fakt zasypywania rynku dużą ilością tzw. bio-produktów nie powinien jednak przyćmić tego, jak realny i pozytywny wpływ ma na nasze życie zmiana kosmetyków. Wymiana mydła na naturalne jest w stanie diametralnie zmienić naszą skórę. Głównym powodem, dla którego warto to zrobić, jest zdrowie. Podpowiadamy, skąd bierze się popularność naturalnych mydeł i dlaczego warto je stosować.

Naturalne a sztuczne: jakie są różnice między kosmetykami?

Produkty pochodzenia sztucznego mogą wywoływać alergie, o co nie trzeba się bać przy roślinnych. Ważne jest, że przy użyciu mydeł pochodzenia naturalnego nie wchłaniamy trujących substancji (takich jak np. pestycydy) do naszego organizmu, co bardzo często dzieje się z kolei przy użyciu tańszych chemikaliów. Co więcej naturalne mydła nie zawierają pochodnych gliceryny, sztucznych zapychaczy, mających nam „zamydlić oczy”. Są to przeważnie zbędne składniki, dające chwilowe poczucie nawilżenia skóry. Dla producenta jest to możliwość zwiększenia tanim kosztem ilości kosmetyku. Kolejny raz możemy przekonać się, że nie ilość, a jakość ma znaczenie.

Zalety stosowania naturalnych mydeł dla naszej skóry

  • Mydła naturalne są o wiele skuteczniejszymi metodami walki z chorobami skóry.
  • Doskonale leczą trądzik i łagodzą atopowe zapalenie skóry.
  • Są to kosmetyki niemające sobie równych przy zwalczaniu oznak przemijania czasu.
  • Część z nich, jak choćby czarne mydło, jest bardzo uniwersalna – pomaga zarówno przy przesuszeniach, jak i nadmiarze sebum (marzenie skóry mieszanej, ale i delikatnej).

Bądź eko: Naturalne mydło a wpływ na środowisko

Naturalne mydła to nie tylko plusy związane z naszym życiem. Takie kosmetyki są często o wiele bezpieczniejsze dla środowiska. Po pierwsze – w odróżnieniu od sztucznych kosmetyków podlegają one biodegradacji. Po drugie – kosmetyki naturalne zyskują nie na ilości, a na jakości swoich składów, w rezultacie często są o wiele bardziej wydajne niż sztuczne odpowiedniki. Kolejną sprawą jest to, że kosmetyki naturalnego pochodzenia choć mają krótki termin ważności, którego należy przestrzegać i wiele osób traktuje ten aspekt za ich wadę, to urzekają bogactwem składu. Ich stosowanie sprawiło, że wiele kobiet zredukowała ilość kupowanych kosmetyków. Problem kolejnych opakowań żeli czy płynów do kąpieli, które gromadzone były w łazience, po prostu zanikł. Pamiętajmy, że nie jest to dla naszego środowiska obojętne, a nauka minimalizmu w łazience dobrze wpływa także na nas samych.

Tradycyjne mydło 3,99 a naturalne mydło za 39,99 – skąd różnica?

Cena naturalnego mydła uważana jest często za poważny mankament. Jest to jednak efekt uboczny naturalnej produkcji o najwyższych standardach, nieporównywalnie rygorystycznej w stosunku do produkcji chemicznej. Kolejnym etapem zwiększającym koszty, który muszą przejść kosmetyki naturalne, jest zdobycie certyfikatów, potwierdzających normy i jakości (tu zarówno mydła, jak i sposoby ich wytwarzania oraz sprzedaży: zasady Fair Trade). Ekologiczne muszą być zarówno kosmetyki, jak i opakowania. Całość produkcji naturalnego mydła jest wielokrotnie wyższa niż tego chemicznego. Jednak wybierając dobrej jakości mydło mamy pewność, że wykonane zostało ze starannością. Bardzo często ich producentami są niewielkie firmy typu Ministerstwo Dobrego Mydła czy Mydlarnia Cztery Szpaki. Są to polskie firmy, które wykonują swoją pracę z pasją.

Właśnie dla tych wszystkich ideologicznych i zdrowotnych powodów warto czasem wybrać naturalny kosmetyków, nie sugerując się wyższą ceną. Jeśli ktoś z nas czuje się na siłach, naturalne mydło można wykonać także samodzielnie i to przy wykorzystaniu niewielkich pieniędzy.

Przykłady i rodzaje mydeł naturalnych

Czarne mydło Babuszki Agafii

Jest to kosmetyk świetnie nadający się zarówno do mycia ciała, jak i włosów. Można nazwać go praktycznie rzecz biorąc uniwersalnym jeśli chodzi o rodzaj skóry. Nie zawiera szkodliwych substancji takich jak silikony. Składa się na niego 37 ziół syberyjskich. Co więcej, ma bardzo dobre recenzje na blogach i vlogach kosmetycznych. Mydło to jest w formie półpłynnej, żelowej, czym zdobywa serce zrażonych tradycyjną formą mydeł osób.

Cena za czarne mydło Babuszki Agafii przy opakowaniu 500ml to od 25 do 50 złotych w zależności od miejsca zakupu.

Mydła kuchenne firmy Yope

Naturalne i jednocześnie wciąż tak samo antybakteryjne, jak tradycyjne mydła dezynfekujące. Doskonałe do kuchni. Likwiduje uciążliwe zapachy produktów spożywczych. Regenerująco działają na skórę dłoni. Mydła te nie zawierają parabenów, silikonów, barwników, SLES-u i SLS-u. Produkt jest w płynnej formie. Opakowanie 500 ml to koszt 13-20 złotych.

Mydło borowinowe do odnowy biologicznej firmy Tołpa

Mydło mające na celu poprawienie samopoczucia i zawierające unikalną kompozycję naturalnych olejków zapachowych. Ma fizjologiczne pH, przez co nie zaburza bariery ochronnej skóry. Nie zawiera sztucznych barwników, oleju rafinowanego, SLS-u, silikonów.

Home-made soap with lavender

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *