Wnętrza w stylu hygge: duński przepis na szczęście

styl-hygge

Ostatnimi czasy w przestrzeni pojawiło się nowe, obco brzmiące słowo „hygge”, czyli duński sposób na szczęście. Hygge tłumaczone na polski dosłownie oznacza „przytulność”. Dzisiaj rozszyfrujemy, co się za tym kryje i podpowiemy, jak filozofię przekuć w praktykę i umilić sobie zimowe wieczory. 

Hygge obejmuje wiele aspektów życia takich jak jedzenie, relacje międzyludzkie, sposoby na spędzanie wolnego czasu, a także wystrój wnętrz, któremu poświecimy więcej uwagi, ponieważ to właśnie we wnętrzach przytulność można wprowadzić najłatwiej i najszybciej odczuć jej uszczęśliwiające działanie.

Dom jest szczególnym miejscem, to tutaj zaczynamy każdy kolejny dzień, spędzamy czas z najbliższymi i odpoczywamy po pracowitym dniu, dlatego ważne jest, aby był on przytulny i zachęcał do powrotu. Mogłoby się wydawać, że chodzi tu tylko o rzeczy materialne, ładne bibeloty, jednak są one tylko środkiem do atmosfery, która dla Duńczyków jest najważniejsza. Stworzenie jej nie jest ani trudne, ani drogie, przyjrzyjmy się jak to zrobić:

1. Światło

Miękkie, ciepłe światło jest najważniejszym elementem domu, w którym praktykuje się hygge. Idealne oświetlenie powinno otulać pomieszczenia i domowników. Oznacza to rezygnację z wszelkich białych, ostrych, energooszczędnych żarówek, które rażą w oczy i sprawiają, że we własnym domu czujemy się jak w szpitalu. Duńczycy preferują porozstawiane lampy lub górne klosze, które ładnie zmiękczają światło.

A może by tak całkowicie zrezygnować z elektryczności? Spokojnie, tylko jeśli chodzi o światło. Rozstawienie gdzieniegdzie świec, świeczników lub rozpalenie kominka doskonale wpisuje się definicje hygge i tworzy w pomieszczeniu klimat, którego nie zastąpi żadna żarówka. W końcu wino przy świecach to dobry pomysł nie tylko od święta. 😉

2. Naturalne materiały

Dużą popularnością cieszą się ostatnio futurystyczne wnętrza. Ciężko nie zgodzić się z tym, że są one piękne i blisko im do dzieł sztuki. Mają  jednak pewną wadę – dużo w nich szkła, metalu i wypolerowanych na wysoki połysk powierzchni, przez co są “bezduszne” i mało przytulne.

Najlepszymi przyjaciółmi przytulności są drewno, wełna i skóra, czyli naturalne materiały. Nie musisz wyrzucać od razu połowy mebli z mieszkania, ale postawienie w salonie dużego skórzanego fotela, w którym zanurzysz się jak mała dziewczynka, albo położenie miękkich, wełnianych koców, którymi możesz się otulić to zawsze dobry pomysł. Domowy klimat wprowadza nawet taki szczegół jak zamienienie desek do krojenia z plastikowych na drewniane. Wniosek? Eksperymentuj, szukaj i wymyślaj.

styl-hygge-candles

3. Wspólna przestrzeń

Nawet jeśli mówimy o wystroju wnętrz, to hygge bez relacji międzyludzkich nie istnieje. Czy w Twoim domu są miejsca, w których możecie się wszyscy spotkać? Czy jest miejsce na to, aby wszyscy domownicy mogli usiąść przy wspólnym stole i zjeść razem posiłek albo wylegiwać się na kanapie i wygłupiać? Dzisiejsze czasy pochłonął pragmatyzm i w wielu domach są tylko miejsca na szybkie jedzenie, szybkie mycie i robienie swojego za zamkniętymi drzwiami pokoju. Może warto zmienić przestrzeń tak, abyście częściej ze sobą przebywali, a nie tylko na siebie wpadali?

4. Zatrzymaj wspomnienia

Może i trzymanie pamiątek jest niemodne, ale to element Twojej historii i tego, kim jesteś. Nie wyrzucaj zbyt pochopnie rzeczy, z którymi wiążą się wspomnienia. Meble z rodzinnego domu zawsze można odrestaurować, a to, że siadając na krześle, przypominasz sobie o mamie, która czytała ci na nim w dzieciństwie bajki, jest bezcenne. Wywołaj zdjęcia z ostatnich lat, a też dawniejszych wyciągnij z pudeł i zrób domową galerię.

hygge-people

5. Barwy

Duńskie wnętrza są stonowane kolorystycznie, dominują w nich kolory natury, szarości, beże i brązy. Zazwyczaj ściany są białe, a pozostałe elementy wykonane są z drewna, tkanin w naturalnych kolorach. Można też spotkać ściany z cegieł.

Nie znajdziemy tu czerwonych sypialni ani zielonych salonów. Szczytem ekstrawagancji jest błękit, tak jasny i pastelowy, jak to tylko możliwe. Taki dobór kolorów wynika z prostego założenia, że otoczenie powinno być miękkie i kojące, a nie bombardować nas dodatkowymi bodźcami. Duński dom równa się przestrzeń do relaksu.

Jak wprowadzić to do mieszkania? Jeśli nie chcesz przemalowywać ścian w mocnych kolorach na biało, a zależy ci na „zmiękczeniu” wnętrza postaw na tekstylia. Powieszenie długich, jasnych zasłon sprawi, że pomieszczenie wyda się lżejsze. Na kanapie czy łóżku można umieścić miękkie poduchy i pastelową narzutę, a na ciemnym ciężkim stole położyć ładne maty pod talerze.

Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki sprawią, że wprowadzenie hygge w życie stanie się łatwe i przyjemne, a jeśli stresuje cię, że musisz teraz przemeblować całe mieszkanie, to nie przejmuj się. 🙂 Zaparz ulubioną herbatę, zapal świeczki i tyle już wystarczy. Tutaj chodzi o atmosferę. Hygge oznacza szczęście – Twoje szczęście.

hygge

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *